Кого потрібно розуміти під терміном роботодавець.

Роботодавець - це особа, яка від імені підприємства, установи, організації або фізична особа – підприємець, уповноважена вести колективні переговори та укладати колективні договори (угоди), що регулюють соціально-трудові відносини на підприємстві. Роботодавцем може бути або власник підприємства, або уповноважена власником особа (керівник).

Згідно Закону України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права та гарантії їх діяльності»:

  • ст. 1 «роботодавець - юридична особа (підприємство, установа, організація) або фізична особа - підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб»;

Згідно ст. 3 Закону України "Про колективні договори і угоди» сторонами колективного договору є сторона роботодавця, суб’єктами якої є роботодавець та/або уповноважені представники роботодавця, зокрема представники відокремлених підрозділів юридичної особи;

Згідно частини 7 ст. 65 Господарського кодексу України на підприємствах, які використовують найману працю, укладається колективний договір, яким регулюються виробничі, трудові, соціально-економічні відносини між роботодавцем і працівниками, їх представниками.

Водночас, згідно частини другої цієї статті власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства.

Таким чином, особа, яка уповноважена згідно статуту підприємства на ведення колективних переговорів та укладення колективного договору - є роботодавцем.

Роботода́вець — власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю, яка найняла працівника за трудовим договором (контрактом).

Законодавство, зокрема ст. 6 Закону України «Про колективні договори і угоди» та ст. 7 Закону України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права та гарантії їх діяльності» прямо забороняють будь-яке втручання в статутну діяльність сторони роботодавців, зокрема з питань ведення колективних переговорів та виконання обов’язків за колективними договорами (угодами).

Важливо: якщо згідно статуту комунального підприємства повноваження на ведення колективних переговорів передані власником керівнику підприємства – він є роботодавцем та несе повну відповідальність за виконання укладених колективних договорів (угод). При цьому органам місцевої влади, як власникам підприємства заборонено будь-яким чином втручатись або забороняти роботодавцю виконання його зобов’язань (додатково погоджувати штатні розписи, не реєструвати колективний договір, узгоджувати до яких галузевих угод має приєднатись роботодавець або забороняти таке приєднання тощо).

Тобто, якщо власник передав повноваження роботодавця керівнику підприємства, він втрачає статус роботодавця та не може будь-яким чином втручатись або перешкоджати здійсненню роботодавцем його зобов’язань у сфері соціально-трудових відносин.