Чи правомірні дії виконкому щодо продовження терміну дії раніше розроблених та затверджених нормативів питного водопостачанняак. Якщо нормативи не розроблені нові через три роки, чи норми споживання дійсні?
Доброго дня. Підкажіть в такому запитанні. Нормативи питново водопостачання були розроблені науково - дослідним державним підприємством та затверджені виконкомом у 2021 році. Введені в дію 2022 року. Цим самим рішенням встановлено норми споживання послуг для населення. Відповідно до пункту 7.2 методики визначення нормативів № 148 від 27.09.2005 року визначено, що перегляд нормативів здійснюються один раз на три роки. Так як три роки закінчилися 31.12.2024 року, виконком в серпні 2024 року прийняло рішення щодо перегляд (продовження) терміну дію нормативів питного водопостачання(не розробляли нові). Відповідно й норми споживання продовжили теж цим рішенням. Чи правомірно продовжили нормативи та норми споживання на ще три роки, так як в методиці написано Переглядаються(вони то й прописали в рішені,як перегляд нормативів)? Якщо ні, то як привязати норми споживання? Так як ніде не знайшли на який термін вони приймаються. Якщо нормативи не розроблені нові через три роки, чи норми споживання дійсні? Бо вони закладені у тариф.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому відповідно до пп.3 п.3 ст.4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування належить саме затвердження норм споживання комунальних послуг.
Порядок розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання встановлено Постановою КМУ від 25.08.2004р. №1107 (надалі - Порядок).
Відповідно до п.4 зазначеного Порядку, нормативи питного водопостачання у конкретному населеному пункті розробляються та науково обґрунтовуються згідно з Методикою визначення нормативів питного водопостачання населення спеціалізованими науково-дослідними організаціями на замовлення місцевих державних адміністрацій або органів місцевого самоврядування та затверджуються ними після погодження із структурним підрозділом місцевої державної адміністрації охорони здоров’я, екології та природних ресурсів та територіальними органами Держводагентства.
В свою чергу, пунктом 3 зазначеного Порядку встановлена періодичність здійснення перегляду нормативів питного водопостачання – не рідше, ніж один раз на три роки.
Проте з огляду на вищезазначені норми, у органу місцевого самоврядування відсутнє повноваження на самостійне здійснення перегляду нормативів питного водопостачання.
При цьому аналіз пунктів 3 та 4 Порядку дає розуміння, як саме здійснюється перегляд нормативів – ОМС мають ініціювати (замовити) здійснення спеціалізованими науково-дослідними організаціями такий перегляд з наступним затвердженням результатів дослідження.
Виходячи з вищезазначеного, жодним нормативно-правовим актом в галузі питаного водопостачання наразі не передбачено повноваження для ОМС на самостійний перегляд діючих нормативів питного водопостачання, а також на продовження дії раніше затверджених норм.