Останні зміни законодавства щодо бронювання працівників

Останні зміни законодавства щодо бронювання працівників

ЗАВАНТАЖИТИ ДОКУМЕНТ ДЛЯ ДРУКУ

01.12.2024р. набула чинності в цілому Постанова КМУ від 22.11.2024р. №1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час», яка внесла суттєві зміни в процедуру бронювання працівників (надалі – Постанова №1332).

Проаналізуємо основні зміни, що стосуються підприємств галузі житлово-комунального господарства, пов’язані з набуттям чинності Постановою №1332.
1. Щодо терміну дії відстрочок.
Чинні станом на 01.12.2024 відстрочки від призову на військову службу, які були надані рішеннями Міністерства економіки або оформлені засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025р.
2. Зміни в частині строку дії рішень Мінекономіки щодо визнання підприємства критично важливим:
- якщо чинність таких рішень закінчувалась в період 23-30.11.2024р. – строк дії рішення продовжується до 01.12.2024р;
- якщо станом на 01.12.2024р. рішення було чинне, його дія зберігається протягом строку, на який воно прийнято, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
3. Запроваджено обов’язок для критично важливих підприємств повідомляти ПФУ через веб-портал електронних послуг про кадрові зміни не пізніше ніж протягом наступного дня після: прийняття, переміщення, переведення, поновлення на роботі, тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору з працівником.

Крім того, Постановою №1332 викладено в новій редакції Порядок бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час (надалі - Порядок).
1. Відповідно до оновленого Порядку, бронювання військовозобов’язаних, здійснюється за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання в електронній формі засобами Порталу Дія (за виключенням випадків відсутності у підприємства технічної можливості застосувати Портал Дія).
2. Звертаємо особливу увагу, що останні зміни виключили з Порядку бронювання норми, які дозволяли підприємствам галузі здійснювати бронювання більш, ніж 50% військовозобов’язаних.
Тепер кількість працівників, які займають посади на критично важливому підприємстві і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
При цьому у загальній кількості військовозобов’язаних працівників підприємства не враховуються військовозобов’язані-жінки.
Проте Порядком передбачено, що зазначений відсоток заброньованих працівників може бути збільшений за окремим рішенням Міністра оборони. Проте порядок та умови звернення для отримання такого рішення наразі відсутній.
3. Для цілей бронювання саме Мінекономіки формує та веде Єдиний перелік органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних (далі - Єдиний перелік) до якого включаються в т.ч. критично важливі підприємства. Внесення критично важливого підприємства до такого переліку здійснюється на підставі повідомлення уповноваженої особи Мінекономіки.
Однак у випадку, якщо під час здійснення бронювання працівників, критично важливому підприємству стало відомо про відсутність інформації про таке підприємство в Єдиному переліку, радимо звернутись безпосередньо до Мінекономіки для уточнення даних.
4. Також оновлений Порядок було доповнено умовами, дотримання яких є необхідним для успішного бронювання. Так, військовозобов’язаний працівник має:
- перебувати на військовому обліку;
- перебувати у трудових відносинах з критично важливим підприємством (нагадаємо, що вимога щодо середнього розміру заробітної плати не розповсюджується на військовозобов’язаних працівників комунальних підприємств);
- уточнити персональні дані;
- не перебувати у розшуку.
Тоді протягом 72 годин з моменту формування списку здійснюється переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік та надається відстрочка.

Зазнали змін також КРИТЕРІЇ ТА ПОРЯДОК, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджені Постановою КМУ від 27.01.2023р. № 76 Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час зі змінами та доповненнями (надалі – Критерії та порядок)
1. Нагадаємо, що з урахуванням останніх змін, для визначення підприємства галузі критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період таке підприємство має відповідати не менше, ніж трьом з наступних критеріїв:
- загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого ЄСВ протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом НБУ за той самий період;
- підприємство має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади.
Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюються обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади, за погодженням з Мінекономіки та Міноборони;.
Отже, перед початком підготовки документів, радимо ознайомитись з затвердженими критеріями на сайтах відповідних ОВА/ОДА.
- відсутність заборгованості із сплати податків до державного і місцевих бюджетів та ЄСВ;
- розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією, господарським товариством;
При цьому відповідно до п. 3 Критеріїв та порядку, наступним підприємствам достатньо відповідати лише двом критеріям з визначених у п.2 Критеріїв та порядку, для віднесення їх до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
До таких підприємств у сфері ЖКГ віднесено:
- підприємства, установи та організації паливно-енергетичного комплексу;
- управителі багатоквартирних будинків - юридичні особи (суб’єкти господарювання).
2. Нововведенням є також те, що орган, який прийняв рішення про визначення підприємства критично важливими тепер у разі потреби може провести проводить перевірку відповідності такого підприємства, критеріям, зазначеним у п.2 Критеріїв та порядку.
За результатами перевірки може бути прийнято рішення:
- про невідповідність підприємства критеріям, зазначеним у п.2 Критеріїв та порядку з наступним скасуванням статусу критично важливого підприємства;
- про відповідність підприємства критеріям.
Підприємства, яким скасовано статус критично важливих, не можуть бути визначені повторно критично важливими раніше, ніж через шість місяців після скасування зазначеного статусу.

Підсумовуючи вищезазначене, бронювання - це дієвий механізм, який дає змогу підприємствами зберегти цінний трудовий ресурс висококваліфікованих працівників, без яких функціонування суб’єкта господарювання буде під загрозою. Проте радимо звернути увагу на останні зміни, пов’язані з процесом бронювання працівників в тому числі в частині ризиків, пов’язаних з можливістю втрати підприємством статусу критично важливого.
До процедури бронювання на кожному етапі слід підійти дуже відповідально, документи мають бути заповнені максимально коректно, всі військовозобов’язані працівники, яких підприємство планує забронювати, мають перебувати на обліку в ТЦК та СП і інформація про них має міститись в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, не перебувати в розшуку.

Для узагальнення досвіду та подальшого інформування підприємств галузі, а також в разі потреби в консультації щодо процедури бронювання працівників, пропонуємо звертатись до Федерації роботодавців ЖКГ України за номером гарячої лінії 0 800 30 69 69.