Три етапи для бронювання працівників підприємств галузі ЖКГ. Питання щодо бронювання працівників з метою збереження колективу для можливості продовження надання послуг населенню.

ЗАВАНТАЖИТИ ДОКУМЕНТ ДЛЯ ДРУКУ

Три етапи для бронювання працівників підприємств галузі ЖКГ


Наразі все більш гострим для підприємств постає питання щодо бронювання працівників з метою збереження колективу для можливості продовження надання послуг населенню.

З огляду на зазначене та у зв’язку з великою кількістю питань, які виникають у підприємств – членів Федерації роботодавців ЖКГ України при підготовці документів для здійснення бронювання військовозобов’язаних працівників, надаємо роз’яснення щодо кожного етапу, який має пройти підприємство для отримання бронювання.

1.    Включення до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури, секторального переліку.

Цей етап став особливо актуальним у зв’язку зі змінами, внесеними Постановою КМУ від 05.06.2024 №650 до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, який затверджено Постановою КМУ від 27.01.2023р. №76 (надалі – Порядок).

Тепер відповідно до п.9 зазначеного Порядку, дозволяється бронювати до 100% військовозобов’язаних працівників підприємства, установ та організацій, що обслуговують системи життєзабезпечення, та їх підрядні організації, в тому числі ті, які здійснюють будівництво, ремонт та/або розміщення газопоршневих та газотурбінних установок, зокрема когенераційних, блочно-модульних котелень, дизельних/бензинових та газових генераторів, а також пов’язаних з ними мереж електро-, тепло-, газо-, водопостачання, вузлів обліку, іншого пов’язаного обладнання в особливий період, перелік яких затверджується Мінінфраструктури.

Тут важливо звернути увагу, що не всі вищезазначені підприємства матимуть змогу забронювати 100% військовозобов’язаних працівників, а лише ті, які:

-    визнані критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період – це умовно назвемо другим етапом і проаналізуємо його нижче;

-     містяться в переліку, затвердженому Мінінфраструктури.

08.07.2024р. Мінінфраструктури було прийнято Наказ від 08.07.2024р. №611 "Про затвердження Переліку підприємств, що обслуговують системи життєзабезпечення, які є операторами об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, згідно з Секторальним переліком об’єктів". Зазначений Наказ було прийнято відповідно до пункту 9 Порядку.

Проте безпосередньо Перелік підприємств, затверджений Наказом є інформацією з обмеженим доступом та відсутній у відкритих джерелах. 

При цьому відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про критичну інфраструктуру» порядок, за яким об’єкти відносять до критичної інфраструктури, встановлює Кабінетом Міністрів України. 

Так, Постановою КМУ від 09.10.2020 р. №1109 «Деякі питання об’єктів критичної інфраструктури», затверджено:

•    Порядок віднесення об’єктів до критичної інфраструктури;
•    Перелік секторів критичної інфраструктури;
•    Методику категоризації об’єктів критичної інфраструктури.

Зазначені нормативні акти передбачають, що секторальний орган у сфері захисту критичної інфраструктури відповідає за певний сектор. Секторальні органи складають і ведуть відповідні Секторальні переліки об’єктів критичної інфраструктури.

Для сектору системи життєзабезпечення, до якого відносяться підприємства галузі ЖКГ, таким секторальним органом є Мінінфраструктури.

Головним критерієм віднесення об'єктів до об'єктів критичної інфраструктури є визнання того, що наслідки порушення сталого функціонування одного або низки об'єктів критичної інфраструктури можуть спричинити надзвичайні ситуації та/або мати негативний вплив на стан екологічної, енергетичної, економічної, фінансової безпеки, на стан обороноздатності держави, порушити систему управління нею. 

Для внесення об’єктів критичної інфраструктури підприємств галузі до Реєстру об’єктів критичної інфраструктури, секторального переліку необхідно звернутись до Мінінфраструктури з підготовленим пакетом документів, передбаченим п.5 розд. 5 Методичних рекомендацій щодо категоризації об'єктів критичної інфраструктури, затверджених наказом Адміністрації Держспецзв’язку від 15.01.2021 № 23.

Завантажити форми документів та ознайомитись з прикладами категоризації та більш детальною практичною інформацією щодо отримання статусу об’єкта критичної інфраструктури можна на сайті Мінінфраструктури за посиланням https://mtu.gov.ua/content/robocha-grupa.html.

Звертаємо Вашу увагу, що зазначений етап для цілей бронювання є обов’язковим в двох випадках:

-    коли підприємство бажає забронювати більше, ніж 50% військовозобов’язаних працівників;

-    коли факт належності підприємства до переліку об’єктів критичної інфраструктури є одним з критеріїв для визначення підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Такі критерії можуть бути затверджені обласними державними/військовими адміністраціями на території юрисдикції якої зареєстроване підприємство (наприклад, Дніпропетровська ОДА).
 
2.    Визначення підприємства критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період

Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період визначені Постановою КМУ від 27.01.2023 №76 в редакції Постанови КМ № 650 від 05.06.2024.

Статус критично важливого підприємства і відповідно бронювання своїх працівників може отримати підприємство, що відповідає трьом або більше критеріям, встановленим Постановою №76, перелік яких наведено нижче (надалі - Критерії):

- загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого єдиного  внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство, установа, організація;

- сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку;

- підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. Критерії, за якими підприємства галузі визначаються критично важливими для потреб територіальної громади, встановлюються обласними державними (військовими) адміністраціями. Отже, перед початком підготовки документів, радимо ознайомитись з затвердженими критеріями на сайтах відповідних ОВА/ОДА.

- відсутність заборгованості із сплати ЄСВ;

- розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб - працівників на підприємстві, становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією;

Щоб підприємство було визнано критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, воно має відповідати трьом або більше вищезазначеним Критеріям. Виключення - підприємства, установи та організації паливно-енергетичного комплексу а також управителі багатоквартирних будинків - юридичні особи (суб’єкти господарювання) таким юридичним особам достатньо відповідати двом або більше критеріям.

З метою визначення підприємств галузі критично важливими, такі підприємства, у разі відповідності Критеріям, звертається до відповідної обласної (військової) адміністрації на території юрисдикції яких вони розташовані.

До звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал.

Орган, до якого надійшло звернення підприємства, зобов’язаний у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, критеріям та за результатами розгляду прийняти одне з таких рішень:

-    про відповідність підприємства Критеріям і визнати його критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період; 

-    про невідповідність підприємства Критеріям.
ОВА/ОДА повідомляють підприємство про прийняте рішення, а також надсилають копію рішення до Мінекономіки та Міноборони.

3.    Бронювання працівників

Останнім етапом є безпосередньо процедура бронювання працівників, яка для підприємств галузі (які визнані критично важливими) передбачена пп. 9-12 Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023р. №76 (надалі – Порядок).

В загальному порядку процедура виглядає наступним чином:

1.    Підприємство готує списки військовозобов’язаних, яких пропонується забронювати за формою згідно з додатком 1 до Порядку разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 до Порядку.

2.    Списки подаються у паперовій та/або електронній формі до тієї ОДА/ОВА, яка прийняла рішення про надання підприємству статусу критично важливого.

3.    ОДА/ОВА здійснюють перевірку поданих документів та передають списки протягом п’яти днів на погодження Міноборони. 

4.    Міноборони погоджує документи протягом не більше 10 днів і передає до Мінекономіки.

5.    Мінекономіки приймає рішення про бронювання працівників, направляє його до Міноборони та підприємству, що подавало списки.

6.    Міноборони у триденний строк сповіщає про бронювання ТЦК та СП.

7.    Підприємство надає витяг із рішення Мінекономіки кожному заброньованому співробітнику за формою згідно з додатком 3 до Порядку (цей документ і буде підтвердженням наявності броні у співробітника).

8.    Підприємство також має надіслати до ТЦК та СП протягом п’яти днів з дня видачі витягу військовозобов’язаному повідомлення про бронювання військовозобов’язаного за формою згідно з додатком 5 для зарахування його на спеціальний військовий облік.

9.    ТЦК та СП протягом п’яти робочих днів зараховує особу на спеціальний військовий облік і вносить дані про надану відстрочку Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів («Оберіг»).
Наразі максимальний строк дії відстрочки для заброньованих працівників критично важливих підприємств становить 12 місяців.

Електронне бронювання на Порталі Дія

Для оптимізації роботи Міноборони та пришвидшення порядку бронювання було запроваджено електронне бронювання через портал «Дія». 

Постановою КМУ від 05.06.2024р. №650 “Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану” було затверджено Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, (далі - Порядок бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу.

Відповідно до зазначеного Порядку:

- списки через портал «Дія» може подавати підприємство, включене до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних. Подачу повідомлення для включення до цього Переліку підприємства здійснюватиметься Мінекономіки чи державним органом.

- список військовозобов’язаних працівників формує та подає керівник із засвідченням заяви електронним підписом.

При цьому після подання списків шляхом взаємодії між реєстрами буде перевірено наявність інформації щодо особи в системі «Оберіг», її офіційне працевлаштування, загальна кількість військовозобов’язаних на підприємстві та кількість працівників, яким вже надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік.

- після успішної перевірки заброньований працівник переводиться на спеціальний військовий облік та йому надається відстрочка на зазначений в рішенні Мінекономіки період.

Також на Порталі Дія керівник може подати заяву та отримати інформацію про працівників, яким надана відстрочка та які переведені на спеціальний військовий облік, що міститься в Реєстрі військовозобов’язаних.

Звертаємо Вашу увагу, що НЕ підлягають бронюванню працівники у разі:

- відсутності в Реєстрі військовозобов’язаних відомостей про такого військовозобов’язаного;

- відсутності в Реєстрі військовозобов’язаних відомостей про перебування військовозобов’язаного у трудових відносинах з таким підприємством.

Підсумовуючи вищезазначене, процес бронювання працівників доволі тривалий та об’ємний за обсягом підготовки документів. Проте бронювання - це дієвий механізм, який дає змогу підприємствами зберегти цінний трудовий ресурс висококваліфікованих працівників, без яких функціонування суб’єкта господарювання буде під загрозою.

Однак звертаємо Вашу увагу, що до процедури бронювання на кожному етапі слід підійти дуже відповідально, документи мають бути заповнені максимально коректно, всі військовозобов’язані працівники, яких підприємство планує забронювати, мають перебувати на обліку в ТЦК та СП і інформація про них має міститись в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Для узагальнення досвіду та подальшого інформування підприємств галузі, а також в разі потреби в консультації щодо процедури бронювання працівників, пропонуємо звертатись до Федерації роботодавців ЖКГ України за номером гарячої лінії 0 800 30 69 69.


Голова Федерації                             О.І.Адамов