Добрий день! Хочемо роз'яснення щодо питання: чи може директор комунального підприємства підписувати документи, перебуваючи на лікарняному?
ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНУ ВЕРСІЮ ДОКУМЕНТУ ДЛЯ ДРУКУ
Щодо права керівника на підписання документів підприємства у дні тимчасової непрацездатності, зазначаємо наступне.
Підписання керівником документів в процесі господарської діяльності підприємства, відноситься до безпосереднього виконання ним своїх посадових обов’язків, як органу управління.
Наразі в жодному нормативно-правовому акті відсутня норма, яка прямо забороняє або дозволяє виконання керівником посадових обов’язків під час його тимчасової непрацездатності.
З огляду на профільне законодавство, можна зробити висновок, що керівник підприємства є виконавчим органом управління юридичної особи, який діє на підставі Статуту, й його повноваження набуваються та припиняються у спосіб, визначений у Статуті та на підставах, передбачених чинним законодавством. І така підстава для припинення повноважень керівника підприємства, як його тимчасова непрацездатність, також відсутня в діючих нормативно-правових актах. Отже, із часу його призначення (обрання) на посаду й до звільнення з неї, службові повноваження керівника підприємства не припиняються.
Проте при аналізі зазначеного питання також ватро звернути увагу на таку специфічну ознакою трудових правовідносин, як їх оплатність.
Так, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» роботодавець зобов’язаний здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» при настанні такого страхового випадку, як тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві застрахованій особі надається допомога по тимчасовій непрацездатності у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу).
Таким чином законодавець прямо передбачив, що тимчасова непрацездатність пов’язана з втратою заробітної плати.
В свою чергу виконання посадових обов’язків прямо кореспондується з виплатою керівнику комерційного підприємства заробітної плати, що є істотною умовою контракту. За трудовим договором (контрактом) працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату. Невиплата заробітної плати є прямим порушенням трудового законодавства.
Виходячи з вищезазначеного, для ефективної організації робочого процесу вашого підприємства, радимо передбачити в посадових обов’язках заступника керівника, або іншого працівника підприємства право підписання документів на час тимчасової відсутності керівника.
В разі відсутності такої особи, повноваження на підписання документів господарської діяльності підприємства можуть бути делеговані будь-якому працівнику підприємства рішенням засновника підприємства.