Щодо реструктуризації заборгованості за спожиті ЖК послуги.

ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНУ ВЕРСІЮ ДОКУМЕНТА ДЛЯ ДРУКУ

 

Реструктуризація заборгованості, як дієвий механізм роботи з боржниками-споживачами ЖК послуг. Практичні аспекти.

З моменту повномасштабного вторгнення все більше підприємств галузі відзначають зниження платіжної дисципліни споживачів житлово-комунальних послуг.

Нещодавно Уряд дозволив вживати ряд заходів щодо врегулювання заборгованості (зазначали про це в Консультації від 15.02.2024р.) серед яких: відключення від надання послуг, нарахування штрафних санкцій, можливість звернення до суду для стягнення заборгованості (крім споживачів в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії).

Проте ще одним дієвим механізмом в роботі з боржниками – є укладання договорів про реструктуризацію заборгованості.

Базовим законом, який регулює ці відносини є Закон України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію».

Типовий договір про реструктуризацію заборгованості затверджено Постановою КМУ від 27.06.2003р. №976 «Про затвердження Порядку погашення реструктуризованої заборгованості та внесення поточних платежів за житлово-комунальні послуги», проте законодавець передбачив можливість внесення в конкретний договір зі споживачем послуг інших умов, що не суперечать законодавству.

Чому це вигідно для підприємства?

Велика кількість підприємств галузі мають споживачів зі «застарілою» заборгованістю. Проте звернутись до суду для її стягнення Виконавці послуг можуть лише в межах строку позовної давності. Відповідно до ст.257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Проте, з укладенням договору реструктуризації, заборгованості споживача за житлово-комунальні послуги «осучаснюється», адже договір укладається на всю суму заборгованості з початку її виникнення, а строки позовної давності починають свій відлік від кожної конкретної дати розрахунку згідно зі схемою реструктуризації.

Крім того, важливим є те, що підписуючи такий договір, споживач, визнає факт наявності боргу в повному обсязі. А з іншого боку, на більш швидке погашення заборгованості споживачем вплине і психологічний фактор – наявність великої суми заборгованості виглядає для боржника непідйомною, але її ділення на частини сприймається більш реальним до оплати.

Проте радимо укладати договори реструктуризації заборгованості терміном не більше, ніж на 3 роки, щоб в разі невиконання споживачем умов договору, мати можливість звернутись до суду для стягнення невипачених сум в примусовому порядку.

Також у спілкуванні з споживачами ЖК послуг важливо зазначати про переваги укладання договорів про реструктуризацію заборгованості:

-    запобігання можливості припинення (обмеження) надання послуг;
-    поновлення послуг, які були припинені внаслідок заборгованості;
-    штрафні санкції не нараховуються;
-    уникнення судових тяжб, які тягнуть за собою додаткові витрати для боржника;
-    можливість отримувати субсидії на житлово-комунальні послуги (що є неможливим при наявності нереструктурированої заборгованості).

Таким чином, не завжди припинення надання послуг (адже для цього треба законно його (припинення) організувати та провести), або звернення до суду (через тривалий час розгляду справи та проблеми виконання судового рішення) є найкращими способами врегулювання заборгованості. З огляду на вищезазначене, реструктуризація заборгованості споживачів може стати дієвим механізмом в роботі комунального підприємства.