Який порядок відключення споживачів-боржників від послуг центрального водопостачання?
Добрий день. Який порядок відключення споживачів-боржників від послуг центрального водопостачання?
ЗАВАНТАЖИТИ ДОКУМЕНТ ДЛЯ ДРУКУ
ЗАВАНТАЖИТИ БЛАНК ПОПЕРЕДЖЕННЯ ПРО ПРИПИНЕННЯ НАДАННЯ КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
ЗАВАНТАЖИТИ БЛАНК ОПИСУ ВКЛАДЕННЯ
Щодо порядку припинення (обмеження) надання комунальних послуг споживачам-боржникам
29.12.2023р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №1405 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати житлово-комунальних послуг», якою було частково знято мораторій на:
- нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість за житлово-комунальні послуги населенням;
- стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги;
- припинення надання житлово-комунальних послуг боржникам.
Проте такий мораторій залишається для споживачів на територіях, на яких ведуться бойові дії, або окупованих територій (перелік таких територій затверджено наказом Мінреінтеграції, доступний за цим посиланням), або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних дій.
Щодо порядку припинення надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, постачання теплової енергії, постачання гарячої води боржникам, зазначаємо наступне.
Відповідно до п.4. ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» Виконавець комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу) має право обмежити (припинити) надання відповідної комунальної послуги її споживачу незалежно від обраної моделі організації договірних відносин у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця.
Таким чином, факту відключення має передувати попередження. Форма та зміст такого документу законодавчо не закріплювались, проте для вашої зручності пропонуємо користуватись наступним бланком.
Попередження надсилається споживачу не раніше наступного робочого дня після спливу граничного строку оплати комунальної послуги (відповідно до законодавства та/або договору).
Порядок надсилання попередження знову ж таки, не врегульований. Проте з огляду на судову практику, рекомендуємо вручати безпосередньо споживачу під підпис, або направляти цінним листом з описом вкладення і з повідомленням про вручення (бланк опису вкладення з прикладом заповнення можна завантажити тут). При цьому при плануванні дати відключення необхідно вважати, що час поштового обігу складає приблизно 3-4 дня.
Обмеження надання відповідної комунальної послуги здійснюється виконавцем у присутності представника особи, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, а також управителя або посадової особи чи працівника ОСББ.
Таких осіб необхідно завчасно попередити про заплановані обмеження споживачів шляхом вручення повідомлення про день та час здійснення таких дій (з відміткою про отримання). Тоді неприбуття зазначених осіб, які заздалегідь були попереджені виконавцем, не є перешкодою для здійснення виконавцем обмеження (припинення) надання комунальної послуги споживачу.
Співвласники, управитель чи ОСББ зобов’язані забезпечити доступ виконавця до таких систем для реалізації права на обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги споживачу. Такий доступ надається виключно в межах, необхідних для здійснення обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги конкретному споживачу.
Постачання комунальної послуги відновлюється в повному обсязі протягом наступного дня з дати повного погашення заборгованості за фактично спожиті послуги чи з дати укладення угоди про реструктуризацію заборгованості.
При цьому відповідно до п.54 Постанови КМУ від 05.07.2019р. №690 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення і типових договорів про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» витрати виконавця, пов’язані з відновленням надання послуг споживачу підлягають відшкодуванню за рахунок споживача відповідно до кошторису витрат на відновлення надання послуг, складеного виконавцем.
Відповідно до п.55 вищезазначеної Постанови, дії щодо обмеження (припинення) надання послуг не повинні призводити до пошкодження спільного майна співвласників багатоквартирного будинку, порушення прав та інтересів інших споживачів - співвласників багатоквартирного будинку.
Аналогічні норми закріплено в п.п. 52, 53 Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії.
Щодо порядку припинення надання послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії зазначаємо наступне.
Відповідно до п. 25 Розділу 3 Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496, постачальник має право припинити або обмежити постачання природного газу на об'єкт споживача до повного погашення заборгованості (у разі відсутності графіка погашення заборгованості або його недотримання чи неоплати поточних платежів).
Перед обмеженням (припиненням) газопостачання споживачу направляється письмове повідомлення (рекомендованим поштовим відправленням або надається з позначкою про вручення) з вимогою самостійно припинити споживання природного газу за рахунок перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та допустити представника постачальника за пред'явленням службового посвідчення на об'єкт для пломбування запірних пристроїв.
При цьому в повідомленні про припинення зазначаються підстави та дату припинення газоспоживання (не може бути раніше, ніж через три дні після дати отримання повідомлення).
Якщо споживач завчасно повідомляє постачальника про оплату заборгованості, газопостачання не припиняється.
Відновлення газопостачання здійснюється після фактичної оплати заборгованості або складання графіка погашення заборгованості та відшкодування витрат постачальника на припинення та відновлення газопостачання (п. 30 Правил).
Щодо порядку припинення надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії боржникам, зазначаємо наступне.
Відповідно до пункту 7.5 розділу VII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 у разі наявності заборгованості за спожиту електричну енергію або/та за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, оператор системи або/та електропостачальник мають право припинити повністю або частково постачання електричної енергії після попередження споживача:
- оператором системи - не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення;
- електропостачальником - не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення.
Для споживача, який у встановленому законодавством порядку визнаний банкрутом, припинення повністю або частково постачання електричної енергії у зв'язку з відповідною заборгованістю здійснюється без попередження у разі наявності від'ємного сальдо на особовому рахунку згідно з показаннями засобу комерційного обліку, крім випадків, коли такий споживач, щодо якого в установленому порядку вживаються заходи для запобігання банкрутству, здійснює своєчасний розрахунок поточної плати за спожиту електричну енергію, а погашення його заборгованості включено до заходів щодо забезпечення вимог кредиторів.
Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються:
- підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено;
- прізвище, ім'я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.
Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується:
- підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції;
- або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв'язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.
Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.
Якщо споживач сплатить борги і повідомить про це постачальника електроенергії до відключення, то постачання електроенергії не припиняється.
Оператор системи протягом одного робочого дня після надання споживачу попередження про припинення електроживлення повідомляє про це електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку. У разі отримання оператором системи від електропостачальника звернення щодо відключення електроустановки споживача оператор системи має повідомити адміністратора комерційного обліку про отримання відповідного звернення протягом дня його отримання.
У разі припинення електроживлення побутовому споживачу через заборгованість з оплати за спожиту електричну енергію побутовим споживачем не відшкодовуються витрати з припинення та відновлення електроживлення ініціатору цих робіт у таких випадках:
- станом на момент оформлення попередження розмір заборгованості побутового споживача з оплати за спожиту електричну енергію менший ніж розмір половини прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- побутовим споживачем протягом двох розрахункових періодів, що передують дню відключення, здійснено повну оплату спожитої електричної енергії.