Просимо надати розгорнуту консультацію щодо особливостей здійснення державного нагляду у воєнний період.
ЗАВАНТАЖИТИ ДОКУМЕНТ ДЛЯ ДРУКУ
Актуальним питанням для підприємств житлово-комунального господарства є питання пов’язані з проведенням державних заходів нагляду (контролю) в умовах воєнного стану.
Збільшення інтересу до цієї теми зумовлено, з одного боку, недосконалим законодавством та частими його змінами, з іншого – збільшенням кількості самих перевірок, які вже проводяться, а також заплановані на 2024 рік.
На вимогу роботодавців галузі Федерація узагальнює та актуалізує інформацію щодо змін законодавства та порядків проведення перевірок контролюючими органами, які мають вплив на суб’єктів господарювання у сфері ЖКГ.
Перевірки Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП, Регулятор)
17.03.2022р. набрала чинності Постанова КМУ від 13.03.2022р. №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», якою було накладено певний мораторій на здійснення панових та позапланових перевірок контролюючими органами.
Проте в подальшому зазначену Постанову було розширено та встановлено, що протягом періоду воєнного стану за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов здійснюються за рішенням НКРЕКП.
Виходячи з плану перевірок НКРЕКП на 2024 рік, до підприємств, які становлять таку загрозу, увійшло 228 суб’єктів господарювання. Їх перелік доступний за посиланням. (для порівняння: у 2023р. було перевірено 196 підприємств).
Проте не всі підприємства можуть бути перевірені Регулятором. Відповідно до Постанови НКРЕКП від 19.12.2022 №1691 на період дії воєнного стану не проводяться планові та позапланові виїзні перевірки суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, які знаходяться та/або здійснюють ліцензовану діяльність в областях України, де наявні територіальні громади, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 20.12.2023р. № 363 такими областями є: Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Луганська, а також АРК та м. Севастополь.
Далі розглянемо, що саме має право перевіряти НКРЕКП, які їх повноваження та процедура проведення перевірки.
Державний контроль Регулятором здійснюється шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок.
Перевіряють суб'єкти господарювання, які провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг. Важливо зазначити, що планово перевіряються суб’єкти господарювання, ліцензії яким видавались саме НКРЕКП.
Предметом перевірки є дотримання вимог законодавства у відповідних сферах та/або ліцензійних умов суб’єктами господарювання.
Які мають повноваження посадові особи НКРЕКП при проведенні перевірки?
1) безперешкодного доступу на територію і в приміщення суб'єктів господарювання;
2) фіксувати процес перевірки засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу;
3) давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушення вимог законодавства;
4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб’єкта, щодо якого здійснюється перевірка, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час перевірки;
5) за результатами перевірки приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм;
6) застосовувати до посадових осіб стягнення за:
- несвоєчасне надання документів (до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, наразі 3400грн.), ненадання або надання завідомо недостовірних даних на запит Регулятора (до 1000 нмдг, наразі 17000 грн.);
- перешкоджання або недопущення до систем теплопостачання і централізованого водопостачання та централізованого водовідведення посадових осіб Регулятора при виконанні ними службових обов'язків (до 200 нмдг – наразі 3400грн.);
- невиконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів посадових осіб Регулятора (до 5000 нмдг, наразі – до 85000грн);
7) накладати санкції на підприємство у вигляді:
- застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
- накладення штрафу;
- зупинення дії ліцензії;
- анулювання ліцензії.
Перевірки проводиться на підставі рішення Регулятора.
Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб’єкта господарювання не пізніш, як за 10 днів до дня його початку. Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік.
Комісія з перевірки, складається не менш як із трьох представників Регулятора. Повноваження членів комісії підтверджуються посвідченням.
Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - п’яти робочих днів (може бути збільшений до 20 та 7 робочих днів відповідно)
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта передається уповноваженій особі підприємства. У разі відмови прийняти акт про результати перевірки, такий акт надсилається рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії.
Суб’єкт, щодо якого здійснювалася перевірка, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п’яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування штрафних санкцій.
Підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є:
1) подання суб’єктом господарювання письмової заяви про здійснення заходу державного контролю;
2) скарга фізичної або юридичної особи;
3) перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок;
4) перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.
Строк проведення позапланової виїзної перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва - трьох робочих днів (може бути збільшений до 20 та 7 робочих днів відповідно).
Під час проведення позапланової виїзної перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для проведення позапланової перевірки, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні на проведення перевірки.
Позапланова невиїзна перевірка проводиться виключно у приміщенні Регулятора або його територіального органу. Може бути проведена без попередження.
Підставами для проведення є:
1) неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірної інформації або необхідність перевірки достовірності такої інформації;
2) неподання, несвоєчасне подання, подання недостовірних даних у звітності або необхідність перевірки достовірності таких даних в установлений Регулятором строк або в інших документах;
3) неподання копій документів, засвідчених в установленому законодавством порядку, пояснень та іншої інформації на законну вимогу Регулятора;
4) скарга фізичної або юридичної особи про порушення її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення;
5) виявлення під час аналізу звітності або моніторингу нецільового використання коштів, передбачених встановленою структурою тарифів та/або схваленою інвестиційною програмою.
Про результати позапланової невиїзної перевірки (про факти виявлення порушень законодавства та їх перелік або про відсутність порушень) суб’єкт, щодо якого здійснювалася перевірка, повідомляється рекомендованим листом протягом п’яти робочих днів після підписання акта про результати позапланової невиїзної перевірки.
Про виявлені під час проведення перевірок факти, що можуть свідчити про порушення законодавства про захист економічної конкуренції або про наявність ознак кримінального правопорушення, Регулятор повідомляє Антимонопольний комітет України або правоохоронні органи відповідно до повноважень, встановлених законом.
Рішення Регулятора про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов та/або законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг може бути прийнято протягом 30 днів з дня виявлення порушення Регулятором.
Рішення Регулятора про накладення штрафних санкцій може бути оскаржено.
Перевірки Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужбою)
Проведення планових заходів державного нагляду (контролю) з боку (Держпродспоживслужба) припинено (відповідно до Постанови КМУ від 13.03.2002 №303).
Проте найближчим часом має відновитись проведення позапланових перевірок Держпродспоживслужбою суб’єктів господарювання у сфері ЖКГ (відповідний проект документу вже проходить процедуру узгодження). Підстави для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) визначаються статтею 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»:
- подання суб’єктом господарювання письмової заяви про здійснення перевірки за його бажанням;
- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб’єктом господарювання у звітності, крім випадків, коли суб’єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності.
- перевірка виконання розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Перед початком перевірки перевіряючі зобов’язані пред’явити також додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб’єкти господарювання мають право не допускати перевіряючих, якщо вони не пред’явили вищезазначені документи;
- неподання обов’язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
- доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
- настання аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;
- за рішенням суду;
- звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства.
Для здійснення позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові і засвідчується печаткою.
Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення перевірки.
Під час проведення позапланового заходу з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні).
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт перевірки.
У разі необхідності вжиття заходів реагування на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення перевірки складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час перевірки.
Перевірки Держпраці
Відповідно до Постанови КМУ від 11.02.2015р. №96 повноваження щодо контролю за роботодавцями в частині додержання ними законодавства про працю покладено на Державну службу України з питань праці (Держпраці).
З початком війни Держпраці припинила перевірки.
Проте 01.07.2022р. було внесено зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 №2136 та відновлено проведення позапланових перевірок
Так, статтею 16 вищезазначеного Закону встановлено, що у період дії воєнного стану Держпраці може здійснювати позапланові перевірки:
- за заявою працівника або профспілки в частині додержання вимог зазначеного Закону, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів;
- за зверненням фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави;
- за дорученням Прем’єр-міністра України у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
- при настанні аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;
- за рішенням суду;
- за зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації;
- у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.
Позапланові перевірки здійснюються у порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», з урахуванням особливостей, визначених цим Законом №2136.
Під час проведення позапланової перевірки з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Повторне проведення перевірки за тим самим фактом (фактами), що був (були) підставою для її проведення забороняється.
Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення перевірки.
Строк здійснення перевірки – не більше десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів. Продовження строку не допускається.
У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірки, штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються.
Крім того, звертаємо увагу, що наказом Державної служби України з питань праці від 30.11.2023 р. № 214 затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2024 рік. У переліку налічується 19 359 суб'єктів господарювання, до яких прийдуть з перевіркою інспектори Держпраці протягом 2024 року.
Але з огляду на те, що мораторій на планові перевірки, запроваджений Постановою №303 ще не було скасовано, планові заходи Держпраці проводитиме після відповідного рішення Уряду. Якщо протягом року Кабмін відновить планові перевірки, Держпраці керуватиметься Планом від дати, коли відновляться перевірки. Про що ми повідомимо додатково.
Регулювання діяльності підприємств сфери ЖКГ органами місцевої виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та військовими адміністраціями
Наразі в України всі звичні органи місцевої виконавчої влади, а саме: обласні та районні державні адміністрації та державну адміністрацію м. Києва замінили відповідні обласні та районні військові адміністрації (виключення – м.Київ, там діє і Київська міська державна адміністрація, і Київська міська військова адміністрація) (Указ Президента України «Про утворення військових адміністрацій» від 24.02.2022р. № 68/2022, доступний за посиланням https://www.president.gov.ua/documents/682022-41405).
Щодо органів місцевого самоврядування, то наразі діють, як цивільні сільські, селищні та міські ради, так і міські, сільські та селищні військові адміністрації населених пунктів, які створюються у разі, якщо відповідні ради (голови рад або їх виконавчі органи) не виконують на території таких громад свої повноваження.
Наразі в Україні утворено 184 ВА населених пунктів у 9 областях України.
В сфері ЖКГ військові адміністрації населених пунктів здійснюють повноваження із:
- встановлення тарифів на побутові, комунальні послуги (крім тарифів, які встановлюються НКРЕКП);
- управління об’єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;
- надання допомоги власникам квартир (будинків) в їх відбудові у разі пошкодження в результаті проведення бойових дій, терористичних актів, диверсій; організації за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об’єктів комунального господарства та соціального призначення, житлових будинків, а також шляхів місцевого значення; виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об’єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності;
- вирішення питань управління побутовими відходами, знешкодження та захоронення трупів тварин;
- встановлення режиму роботи підприємств комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад.
Щодо повноважень районних, обласних військові адміністрації в сфері ЖКГ зазначимо наступні (ст.15 Закону №389):
- управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (крім вирішення питань відчуження, у тому числі шляхом приватизації, таких об’єктів); призначення і звільнення їх керівників;
- вирішення згідно із законом питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів відповідно районного, обласного значення, а також про скасування такого дозволу;
- встановлення правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, зон санітарної охорони джерел водопостачання, обмеження або заборони використання підприємствами питної води у промислових цілях;
- встановлення у порядку та межах, визначених законодавством, тарифів на житлово-комунальні послуги.
Додатково зауважимо, що Законом України від 12.05.2022 № 2259-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану» внесено зміни, якими наділено очільників ОМС правом на період дії воєнного стану призначати керівників комунальних підприємств, установ, організацій без проведення конкурсного відбору.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015р. №389 військові адміністрації здійснюють свої повноважень в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Порядок реалізації повноважень місцевими державними адміністраціями (а як зазначали вище, в силу ст.15 Закону №389, цей порядок розповсюджується також і на військові адміністрації) зазначено в ст.28 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», відповідно до якої зазначені органи мають право:
- проводити перевірки стану додержання Конституції України та законів України, інших актів законодавства керівниками підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і підпорядкування;
- одержувати відповідну статистичну інформацію та інші дані;
- давати згідно з чинним законодавством обов’язкові для виконання розпорядження керівникам підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і громадянам з контрольованих питань, порушувати питання про їх відповідальність у встановленому законом порядку.
- звертатися до суду та здійснювати інші функції і повноваження.
Додатково зазначимо, що статтею 17 Закону України «Про місцеве самоврядування», встановлено, що органи місцевого самоврядування при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення можуть проводити перевірки, які не належать до заходів державного нагляду (контролю), на підприємствах, в установах та організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідної територіальної громади.
Порядок проведення перевірок органами місцевого самоврядування комунальних підприємств регламентується внутрішніми документами такого орану (в разі їх прийняття). Права та повноваження щодо контролю над діяльністю комунального підприємства з боку його засновника також закріплюється в Статуті.
Заходи контролю здійснюється, як правило, через спеціальні комісії, утворені, рішенням виконавчого комітету/розпорядженням міського голови. Склад комісії залежить від переліку питань, які будуть перевірятися.
До моменту допущення членів комісії для перевірки, необхідно у перевіряючих запитати та ознайомитись з:
- підставами для проведення перевірки (рішення, наказ, розпорядження);
- службовими посвідченнями осіб, направлених на перевірку.
Перевірки Антимонопольним комітетом України (АМКУ)
Державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, в т. ч. законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, здійснюється шляхом проведення планових та позапланових виїзних перевірок.
Проте станом на теперішній час АМКУ не публікувало графіків проведення планових перевірок на 2024 р.
Але важливо зазначити, що 07.12.2023р. АМКУ затвердив Порядок проведення перевірки суб’єктів господарювання, об’єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю АМКУ, його територіальними відділеннями.
Наразі зазначений Порядок проходить державну реєстрацію.
Проаналізуємо його, а також порядок проведення позапланових перевірок, які будуть здійснюватись в 2024р, після офіційного оприлюднення.
Зараз зупинимося на основних порушеннях, які стали підставами позапланових перевірок Антимонопольним комітетом підприємств сфери ЖКГ у 2023р. Це були звернення споживачів послуг щодо порушення їх прав, а саме:
- надання послуг без затвердженого тарифу;
- порушення правил надання дозволу до приєднання до мереж водопостачання;
- обов’язок отримання технічних умов та технічних рішень на встановлення вузлів обліку теплової енергії, що не передбачено законодавством;
- безпідставне обмеження строку дії технічних умов;
- надання послуг на підставі договорів, норми яких не відповідали типовим договорам;
- незабезпечення нормативних показників надання послуг;
- встановлення в технічних умовах щодо підключення до мереж водопостачання обов’язку на використання лічильників певних марок, а також необхідності узгодження споживачем проведення земляних робіт з певними організаціями, що не передбачено законодавством;
Виявлені факти порушень розглядались адміністративними колегіями. За результатами розгляду справ на підприємства було накладено штрафи. Проте у випадку усунення порушень під час її розгляду, справи закривались без застосування штрафних санкцій.
Окрема категорія порушень, до відповідальності за які притягались суб’єкти господарювання – це ненадання або надання недостовірної, неповної інформації на інформаційні запити АМКУ при дослідженні певних ринків.
Щодо контролю над розрахунком та встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги, зазначаємо, що це не є властивими функціями для даного органу, про що неодноразово зазначав центральний апарат АМКУ. Але незважаючи на це, територіальні органи АМКУ здійснюють контроль за дотриманням законодавства з боку суб’єктів господарювання – надавачів житлово-комунальних послуг при розрахунку, встановленні та застосуванні економічно необґрунтованих цін (тарифів), чим фактично перевищують власні повноваження.
Отже, незважаючи на відсутність планових перевірок, у АМКУ наявна достатня кількість засобів впливу на діяльність підприємств, а порушення караються суттєвими штрафами. Тому вкрай важливо уникати порушення законодавства, в т.ч. щодо економічної конкуренції при здійсненні діяльності підприємствами сфери ЖКГ, в тому числі й тих, про які було зазначено вище.
Податкові перевірки
09.11.2023 було ухвалено закон №3453-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок», який зняв мораторій на перевірки ДПС, залишивши винятки щодо платників податків, які перебувають на територіях, де тривають бойові дії і які тимчасово окуповані.
Так, тимчасово, з 01 грудня 2023 року, діє мораторій:
• на проведення документальних перевірок платників єдиного податку першої та другої груп (крім перевірок, пов’язаних з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) – до 01 грудня 2024 року;
• на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, – до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація відповідних територій, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок.
Планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік (доступний за посиланням https://tax.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/740029.html), передбачено проведення 3242 планових перевірок.
Законом визначено, що документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення: безпечного доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, а також документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, можливості безпечного проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки (п.п. 69.2 прим. 2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ).
Документальні перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім перевірок, для яких діє мораторій, поновлюються на невикористаний строк.
Внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням:
• обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);
• наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок,
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до оновленого плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік може бути розпочата не раніше ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.
Військовий стан нажаль продовжується, проте виходячи з інформації наведеній в цій статті, мораторій на перевірки поступово скасовують, кількість контролюючих органів, які можуть перевіряти суб’єкти господарювання під час війни збільшується, а відповідно збільшується й навантаження на підприємства.
Звертаємо вашу увагу, що відповідно до ст. 21 Закону України «Про організації роботодавців, їх об'єднання, права і гарантії їх діяльності» Федерація роботодавців здійснює представництво та захист інтересів своїх членів під час здійснення державного нагляду (контролю) шляхом делегування своїх представників до складу відповідних комісій.