Експорт електроенергії на "низькому старті"

Оператори систем передачі Континентальної Європи мережі ENTSO-E (Європейська мережа операторів системи передачі електроенергії) дали позитивну відповідь на запит Укренерго про відновлення експорту електроенергії з України.
Про це повідомила пресслужба НЕК "Укренерго".
За даними компанії, щоб розпочати поетапне збільшення чистої пропускної спроможності експортного напрямку, необхідно виконати шість технічних передумов для схвалення з боку робочої групи КЄ. Такі заходи потрібні для забезпечення стабільності роботи об’єднаної мережі та збільшення спроможності гасити низькочастотні коливання.
"Сьогодні енергосистема України працює в режимі пробної аварійної синхронізації. Це означає, що експортно-імпортні операції з європейськими контрагентами не проводяться. Проте як українська, так і європейська сторони розглядають можливість поетапного взаємовигідного збільшення обсягів експорту", - йдеться у повідомленні.
В Укренерго розраховують, що експорт української електроенергії до Європи забезпечить додаткову ліквідність на європейському ринку електроенергії та знизить залежність європейських країн від РФ, при цьому Україна отримає додатковий прибуток.
"В умовах воєнного стану та активних бойових дій українській енергетиці важко зберегти довоєнні фінансові показники. Враховуючи це, початок експорту електроенергії може стати економічно обґрунтованою альтернативою новим позикам і кредитам", - зазначається у повідомленні.
При цьому в Укренерго розуміють, що для переходу з пробного режиму на постійну синхронізацію та запуску повноцінного експорту електроенергії з України необхідно виконати низку технічних заходів, які забезпечать стабільність роботи енергосистеми в нових умовах об’єднаної роботи.
"В рамках Угод про синхронізацію енергосистеми України/Молдови з енергосистемою Континентальної Європи Укренерго зобов’язується продовжувати працювати над забезпеченням дотримання всіх вимог щодо транзиту до повної синхронізації, при цьому, безсумнівно, зберігаючи найвищий рівень експлуатаційної безпеки", - підкреслили в компанії.
Українська енергосистема працює синхронно з європейською континентальною мережею ENTSO-E з 16 березня 2022 року і тепер є частиною європейського енергетичного простору.
Україна та Польща заявляли про наміри щодо відновлення міждержавної повітряної лінії для введення її в експлуатацію на напругу 400 кВ. Завдяки цьому обсяги експорту електроенергії з України до Польщі потенційно можуть зрости до 1 ГВт.