Чи може працівник відмовлятися від відпустки та вимагати компенсацію

У Держпраці роз"яснили ,як діяти, якщо працівник не бажає використовувати щорічну відпустку повної тривалості та вимагає надати грошову компенсацію за невикористану відпустку.

Якщо працівник відмовляється використовувати надане йому Конституцією та Законом "Про відпустку" право на відпочинок (щорічну відпустку) то роботодавець, оскільки рішення про надання чи ненадання відпустки належить тільки до його компетенції, має право в межах, установлених графіком відпусток, без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки.

Згідно зі ст. 139КЗпП України працівники зобов"язані своєчасно і точно виконувати розпорядження (накази) роботодавця. За їх невиконання працівник може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Водночас згідно зі ст. 2 Закону "Про відпустки" право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на ії період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом.

Небажання працівника використовувати щорічну відпустку повної тривалості і його вимога надати грошову компенсацію враховані у ст. 24 ЗУ"Про відпустки". У частині 4 цієї статті зазначено, що за бажанням працівника частину щорічної відпустки цілком правомірно замінити грошовою компенсацією, однак тривалість фактично використаної працівником частини використаної відпустки не може бути меншою ніж 24 календарних дні.

Законодавством, також не передбачено терміну давності, після якого працівник втрачає право на щорічні відпустки, не містить заборони працівникові використовувати щорічні відпустки, які йому не було своєчасно надано работодавцем за попередні роки. У разі звільнення незалежно від підстав йому має бути виплачено компенсацію за всі невикористанні дні щорічних відпусток.